Dýňová sezóna je především na podzim, ale dýně jsou samozřejmě v obchodech dostupné i nyní. A to je dobře, protože z dýně se dá připravit tolik lahodných jídel, které vás v zimě příjemně zahřejí. V dnešní době můžete pěstovat nebo koupit mnoho různých druhů dýní. Nejznámější je Hokkaido, máslová dýně nebo třeba špagetová dýně. My na zahrádce pěstujeme Hokkaido, což je jedna vůbec z nejoblíbenějších. V tuhle chvíli už mám samozřejmě všechny vlastní výpěstky dávno spotřebované, takže dýni kupuji v obchodě, případně na trhu.
Dýně byla ještě relativně nedávno v našich kuchyních takový otloukánek, ale teď už si několik let úspěšně drží svoje místo. A taky aby ne – z dýně se dá udělat polévka, pyré, čatní, risotto, buchta a nebo třeba marmeláda. Já nejčastěji připravuji právě polévku, která je prostě skvělá. S kouskem kvalitního pečiva se hodí klidně i jako lehký oběd.
A když už se chystám dýni připravovat, většinou zpracuji rovnou dvě, kdy z jedné udělám neochucené pyré, jež putuje do mrazáku pro strýčka příhodu. A stejně tak to radím i vám, protože když pak dostanete chuť na dýňové risotto nebo třeba dýňový chlebíček, budete to mít téměř bez práce 🙂
Ale teď už se vraťme zpátky k polévce. Dýně Hokkaido se nemusí, pokud je mladá a bez chyb, vůbec loupat. Já ji také neloupu, pouze důkladně omyji. Zvykla jsem si ji nejdříve upéct doměkka v troubě, protože to potom podle mne polévce dodá lepší chuť.
Suroviny:
na 6 porcí
1 střední dýně (Hokkaido)
1 velká žlutá cibule
2-3 stroužky česneku
cca 700 ml zeleninového vývaru
150 ml smetany 12%
lžíce másla, 2 lžíce olivového oleje
sůl, pepř
1 lžička kari koření
na ozdobu
dýňový olej
malá hrst opečených dýňových semínek
hotová smažená cibulka na dozdobení
Postup:
Dýni rozčtvrtíme, vydlabeme semínka a odkrojíme stopku a bubák. Nakrájíme ji na větší kostky, dáme na plech vyložený pečícím papírem, lehce pokapeme olejem a dáme péct na 20 – 30 minut do trouby vyhřáté na 180 °C. Během pečení jednou obrátíme – dýně se tak obalí olejem a opeče z obou stran.
Mezitím cibuli i česnek nasekáme najemno. Ve velkém hrnci rozehřejeme máslo s olejem a zpěníme na něm cibulku. Po několika minutách přidáme i česnek a necháme zesklovatět a změknout. Do hrnce přidáme opečenou dýni, zasypeme kari kořením a dobře promícháme s cibulí. Poté základ zalijeme horkým vývarem, přivedeme k varu a necháme krátce provařit. Hrnec odstavíme z ohně a ponorných mixérem rozmixujeme dýni dohladka. Vývar je lepší přilévat postupně, podle toho jak bude polévka hustá. Do rozmixované polévky přilijeme smetanu a opět provaříme. Hustotu polévky upravíme dodatečným přilitím vývaru – každá dýně je totiž jinak velká a nelze objektivně říct, kolik tekutiny bude potřeba. Nakonec polévku ochutíme solí a čerstvě namletým pepřem.
My doma s oblibou říkáme, že tato polévka je téměř bezedná. Jestliže Vám totiž zbyde do druhého dne, budete ji muset zcela jistě trochu rozředit 🙂